2019 Election

BE A VOTER

The 2019 Municipal Elections are April 2, 2019. Local government plays a key role in our day to day lives, so it is critical we have elected officials who are doing the people’s work. It’s not a democracy unless we engage, so please join us and vote this election cycle.


HOW TO VOTE

Election Day Voting – April 2
Polls Open: 6:00 am – 7:00 pm
Polling Location & Sample Ballot
Early Voting – February 21 – April 1
Locations and Times

2019 CANDIDATES

We’ve listed the Candidates below in CONTESTED races that we know to share or are likely to align with our Democratic values. Note: there are plenty of other candidates in 2019 that share our Democratic Values that are in uncontested races. Full List of Candidates

City of Aurora – Alderman At Large (Vote for 1) – Sherman L. Jenkins | Brooke Ann Shanley
City of Aurora – Alderman Ward Eight (Vote for 1) – Savannah Smith
Village of Bartlett – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Adam J. Hopkins
Village of Bloomingdale – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Azam (“Oz”) Nizamuddin
Village of Bollingbrook – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Ajaz A. Bill | Jaime J. Olson | Terri L. Ransom
Village of Carol Stream – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Greg Schwarze | Stephanie Biegel
City of Darien – Mayor (Vote for 1) – Steven Leopoldo
City of Darien – Alderman Ward Six (Vote for 1) – Francis Sobotka
Village of Downers Grove – Commissioner (Vote for not more than 3) – Jeffrey M. Jacobson | Leslie Sadowski-Fugitt
City of Elmhurst – Alderman Ward Four (vote for 1) – Mark Anglewicz
Village of Hanover Park – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Herb Porter | Fanny Y. Lopez Benitez | Roberto Sepulveda
Village of Lemont – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Traci Sarpalius
Village of Lisle – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Stephen A. Winz | Sara Sayed Sadat | Claire Goldenberg
Village of Lombard – Village Trustee District Four – Andrew Honig
Village of Lombard – Village Trustee District Five – Tina Tyson-Dunne
City of Naperville – Councilman (Vote for not more than 4) – Theresa Sullivan | Patrick Kelly | Barbara O’Meara | Nancy Turner
Village of Villa Park – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Kevin Patrick
City of Warrenville – Alderman Ward Two (Vote for 1) – Carl A. Voda
City of Warrenville – Alderman Ward Three (Vote for 1) – Jeff Krischel
City of Warrenville – Alderman Ward Four (Vote for 1) – Leah Goodman
City of Wheaton – Mayor (Vote for 1) – John R. Prendiville
City of Wheaton – Councilman At Large (Vote for not more than 2) – Suzanne M. Fitch | Erica Bray-Parker
Village of Wood Dale – Alderman Ward Two (Vote for 1) – Anthony J. Trotto
Village of Willowbrook – Village Trustee (Vote for not more than 3) – Gabriela Tejeda-Rios | Sri Rao
Village of Woodridge – Library Trustee (Vote for not more than 2) – John Majewski | Joseph Heneghan
Village of Woodridge – Library Trustee 2 Year (Vote for 1) – Nancy L. Staszak
Bartlett Park District – Commissioner (Vote for not more than 2) – Jody E. Fagan | Adam Augustine
Fox Valley Park District – Commissioner At Large (Vote for 1) – Mavis Bates
Glen Ellyn Park District – Commissioner (Vote for not more than 3) – Ben Stortz | Christine Wilson | Kathy Cornell
Oak Brook Park District – Commissioner (Vote for 1) – Steve Stawarz
Warrenville Park District – Commissioner (Vote for not more than 2) – Denise A. DiCianni | Barbara Thornbury
Bartlett Public Library District – Library Trustee (Vote for not more than 3) – Dave Barry | Parth R. Patel
Fountaindale Public Library District – Library Trustee (Vote for not more than 2) – Otis J. Gatlin | Ryan Hartner
Lisle Library District – Library Trustee (Vote for not more than 4) – Christian Schelthoff | Kathryn R. Flint | Sandra L. Pattison | Thomas D. Duffy
School District U-46 – Board of Ed Member (Vote for 4) – Kathleen (Kate) Thommes | John T. Devereux | Eva J. Porter | Susan E. Kerr
Community Unit – School District 200 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Susan Booton | Chris Crabtree | Dave Long
Lisle Community Unit – School District 202 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Lisa Kiener-Barnett
Naperville Community Unit – School District 203 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Janet Yang Rohr | Kristine M. Gericke | Cecila Fox | Joseph F. Kozminski
Indian PrairieCommunity Unit – School District 204 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Gautam “GB” Bhatia | Carole M. Jones
St. Charles – School District 303 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Rebecca “Becky” McCabe
West Chicago – School District 33 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Rita Balgeman | Phebe Balzer | Tom Doyle
Glen Ellyn – School District 41 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Jessica Buttimer | Julie Hill | Edward “Ted” Estes
Downers Grove – Grade School District 58 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Emily Hanus | Kirat Doshi | Steven Olczyk
Darien – School District 61 – Board of Ed Member (Vote for 4) – Gregoroy W. Leban | Lauren Kaeseberg
Community Consolidated – School District 181 – Board of Ed Member (Vote for 4) – Sheetal Khedkar Rao
Hinsdale Township – School District 86 – Board of Ed Member – 2 Year (Vote for 1) – Nagla Fetouh
Hinsdale Township – School District 86 – Board of Ed Member – 4 Year (Vote for 3) – Urszula Tanouye | Yvonne Mayer | Fotini Bakopoulos | Kathleen Hirsman | Cynthia Hanson
Glenbard Tonwship – School District 87 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Mireya Vera | Martha Mueller | Margaret A. DeLaRosa
Community – School District 94 – Board of Ed Member (Vote for 3) – Lynn Casey-Maher | Jennifer Shilakis Wiesner
Community – High School District 99 (Vote for 3) – Joanna Vazquez Drexler | Nancy Kupka
College of DuPage – Trustee (Vote for not more than 2) – Dan Bailey | Maureen Dunne
Elgin Community College – Trustee (Vote for not more than 2) – Nazneen Hashmi


Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Scroll Up